Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde se tady vzali králíci?

20. 12. 2009

Divocí králíci jsou známí už hodně dlouho. Podle dochovaných záznamů žili již v 11. stol. př.n.l. v dnešním Portugalsku a Španělsku. Asi o tisíc let poté je "oběvili" římané a odvezli je do Itálie, kde je chovali v tzv. leporáriích.

Králíci jsou velmi přizpůsobiví a proto se také rozšířili do celého světa, ať už vinou člověka nebo sami. Například do Austrálie se dostali tak, že si jeden anglický vystěhovalec chtěl vzít dva chlupáče na památku. V Austrálii se jim očividně velmi zalíbilo a vesele se tam množili. O jejich přizpůsobivosti se můžeme přesvědčit i tady ve střední Evropě. Tady se mnohé králíčí rodinky nebáli přestěhovat do měst a žít v blízkosti lidských obydlí.

PRVNÍ ZAKRSLÝ KRÁLÍK

Králíčci se postupem času začali různě šlěchtit. Hodně "chovatelů" chtělo doma mít hodně statné a masité králíky s hebkou srstí (srst = super teplé kožichy, statný a masitý králík = hodně masa). Šlechtění se pak stalo velkou oblibou. V roce 1940 spářil jeden holanďan jménem Hoefman červenookého hermelína s divokým králíkem a výsledkem byl první zakrslý barevný králíček. Později se stali zakrslí králíčci velkými mazlíčky. Je to zřejmě pro jejich nádherný vzhled, vždyť kdo by nechtěl mít doma roztomilou chlupatou kuličku?